0

Gastrit Nedir? Gastrit Tedavisi Nasıl Olur?

Midenin sindirimi için gerekli olan asidin salgılandığı mukozaların iltihaplanmasına gastrit denir. Gastrit bakteriyel bir enfeksiyon şeklidir. Toplumda sık rastlanan hastalıklardan biridir. Özellikle yetişkinlerde görülen bu hastalık teşhisi ve tedavisi kolaydır.

Gastritin nedenleri nelerdir?

Kronik pylori (mide ve duodenum’um çeşitli alanlarında yerleşen, gram (-), mikroaerofilik bir bakteridir) en önemli nedenidir. Bu bakteri yaşamın bir döneminde vücuda yerleşerek ve ara ara aktifleşerek hastalığa neden olur.Gereksiz ve düzensiz ve kirli besinlerle beslenmek hastalığın ortaya çıkmasına neden olur.Bunun yanında sigara ve alkol alışkanlığı da gastrit nedenidir. Sigara ve asitli içecekler mide de asit salımını arttırır. Bu da gastrit nedenlerindendir.
Stres bu hastalığın olmazsa olmaz nedenleri arasındadır.Stres esnasında düzensiz ve fazla miktarda mide asidi salgılanır.

Gastrit belirtileri nelerdir?

Gastrit kronik ve akut olarak iki şekilde görülür. Kronik gastrit süreklidir. Mide de şişkinlik, yanma, kusma,iştahsızlık olarak belirtileri görülür. Akut gastrit aniden gelişir şiddetli ağrı,yanma,kusma,mide kanaması şeklinde gelişir.

Gastrite neden olan besinler

-Kafeinli içecekler

-Asitli İçecekler

-Sigara ve Alkol

-Yağda kızartılmış besinler

-Kirli ve pis besinler

Gastrit tedavisi nasıl olur?

Öncelikle bu rahatsızlıkları olanlar gastroenteroloji uzmanına muayene olması gerekir. Bu hastalığın teşhisi en önemlisi endoskopi ile konulur. Endoskopi ile alınan parçalara patoloji yapılarak hastalığın teşhisi anlaşılır.İlaçlı tedavinin yanı sıra diyet programları uygulanmaya başlanır.Hastalık iyileşse de ilerleyen dönemlerde dikkat edilmezse tekrarlayabilir. Bunun için özellikle diyet programına dikkat etmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir