0

Halluks valgus ayak baş parmaklarının ayak tarağı ile birleştiği eklem ilişkisinin birçok sebeple bozulması ile dışa doğru eğrilmesidir. Zaman içinde birinci parmak ve tarak arasındaki eklemde şişlik , çıkıntı , parmakta dışa doğru bükülme, eklemde gittikçe çıkık ,kireçlenme ile ağrı oluşabilir.

Deforme bir görünüm vardır. Estetik bir sorun haline de gelmiştir. Şahıs istediği ayakkabıyı giyemez, rahat yürüyemez.

Genetik sebepler uygun olmayan çok yüksek topuklu ayakkabıları uzun süre kullanmak , bazı romatolojik ve metabolik durumlar sebep olabilir. Veya durumu ağırlaştırabilirler.

TEŞHİS TEDAVİ DE NE YAPMALI?

Öncelikle iyi bir muayene , kişinin diğer hastalıklarının tespiti ve biyolojik varlık değerlendirilmesi önemlidir.Bu konuda grafi ve muayene sonrası tetkikler değerlendirilmeli kişiye özel  değerlendirme sonrası bir dizi uygulama gerçekleştirilmelidir.

Biz koruyucu ve düzeltici tedavi seçeneklerini aşama aşama ele alarak hastaya yaklaşmayı doğru buluyoruz. Bazen tüm kötü görüntülere rağmen ağrının sebebi başka problemler olabilmektedir.

Tüm vücut sağlığını gözeterek tedavilere başlanmalı ,devamında ayakla ilgili uygulamalar gündeme getirilmelidir. Uygun bir egzersiz proğramı ,tabanlık , parmak arası makara ve gece ateli kullanımı bunların başında gelmektedir.

İlerlemiş vakalarda cerrahi seçenekleri de sıkça başvurulan uygulamalardandır.Yerinde ve zamanında yapılan doğru cerrahi uygulamalar çok yüz güldürücü olabilmektedir.

Cerrahide yumuşak doku prosedürleri, çıkıntı (bunyon) temizliği ve kapsül germe ameliyatları ile kemik ameliyatları karma prosedürler olarak kişiye özel değerlendirilerek uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir