0

Medikal el ve ayak bakımı İstanbul Esha Cerrahi Tıp Merkezi’nde!

Podoloji Nedir?

Latinceden gelen kelime Podos (ayak) ve logos (bilim) ‘Ayak Bilimi’ anlamındadır. Ayak sağlığını korumaya ve tedavi etmeye yönelik hizmet veren yeni bir sağlık alanıdır.
El ve ayak bakımı, hem sağlık hem de estetik görünüm açısından önem taşır. Medikal bakım, el ve ayaklardaki çeşitli sorunların giderilmesine ve koruyucu bakım ile ileride ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçilmesine yardımcı oluyor.

Medikal Ayak Bakımı Nedir?
Bir ömür boyu vücudun yükünü taşıyan ayaklarda zaman içinde farklı sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor.
Kemik ve eklem deformasyonları, batık tırnak, nasır, siğil, tırnak ya da deri mantarı ve terlemeye bağlı sorunlar en sık rastlanan ayak sorunları arasında yer alıyor. El ve Ayak Merkezi’nde medikal ayak bakımı, hem ayaklardaki bu tür sorunları gideriyor hem de koruyucu özelliği ile yeni sorunlar yaşanmasının önüne geçiyor. Estetik ve sağlığa yönelik yapılan medikal ayak bakımında hijyenik tırnak kesimi ve dizaynı, tırnak yüzeyinin temizlenmesi ve parlatılması, sertleşmiş derilerin giderilmesi uygulamaları yapılıyor. Tıbbi cihazlar ve özel freze uçlu cihazlarla yapılan bu bakım sayesinde güzel, estetik ve sağlıklı ayaklara sahip olmak mümkün.

Neler yapılıyor?
1. Diyabetik ayak bakımı
2. Batık tırnak bakımı
3. Kalınlaşmış / Mantarlı tırnak bakımı
4. Deforme tırnak bakımı
5. Ortez uygulamaları
6. Jel sistemleri
7. Nasır bakımı
8. Deri deformasyon, sertleşme ve kalınlaşma bakımı
9. Çatlak topuk bakımı

Diyabetik Ayak Bakımı
Diyabetik hastaların en sık yaşadığı ikincil sorun ayaklarında ortaya çıkan dolaşım bozukluğu ve his kaybıdır. Hastaların ayaklarında cilt incelmesi, soğukluk, solukluk ile birlikte sıcağı, soğuğu, dokunmayı ve ağrıyı hissetmeme kendini gösteriyor. His kaybından dolayı ayaklarındaki yaralanmaların farkına varamayan diyabet hastalarında kan akışının az olması da iyileşmeyi zorlaştırıyor. Hastaların ayaklarında çıkan ufak problemler ihmal edilmesi halinde ciddi komplikasyonlara yol açabiliyor. Bu nedenle diyabet hastalarının ayak bakımının da özel olması gerekiyor. Özel Esha Cerrahi Tıp Merkezimizde, diyabetik hastaların hassasiyetleri göz önüne alınarak ayak bakım ve tedavilerinde kesici pens ve sivri uçlu aletler yerinde özel cihazlar kullanılıyor. Ayrıca diyabet hastalarına cildi besleyen özel ayak ürünleri öneriliyor.

Batık Tırnak Bakımı
3TO adı verilen tel sistemi sayesinde batık tırnağın cerrahi olarak çekilmesine gerek kalmıyor. 3TO ile tırnağın tekrar batması da engelleniyor.
Kalınlaşmış (Grifotik)/Mantarlı Tırnak Bakımı
Kalınlaşmış tırnaklar ağrısız, acısız ve kanamasız şekilde inceltiliyor. Gerekiyorsa jel sistemi uygulanıyor.

Deforme Tırnak Bakımı
Deformasyona uğramış, darbe sonucu ya da farklı nedenlerle şekli bozulmuş tırnaklar tekrar şekillendiriliyor.

Ortez Uygulamaları
Parmak duruş veya basış bozukluğundan dolayı meydana gelen deformasyonlar, kişinin ayağına özel destek malzemesi hazırlanarak düzeltiliyor. Bu sayede deformasyona bağlı ağrı ve hassasiyet gideriliyor.

Jel Sistemi
Kalınlaşmış, deforme ve batık tırnaklarda, tırnak yatağının düzeltilmesi için uygulanıyor. Jel sistem ile mantarlı tırnaklarda tedavi süreci kısaltılıyor. Ayrıca tırnakta kalınlaşmadan veya mantardan dolayı oluşan rahatsız edici kötü görüntü ortadan kaldırılıyor.

Nasır Bakımı
Nasır tabakaları cihaz ile acı vermeden temizlenirken, baskının (basıncın) oluştuğu bölge korunmaya alınarak tekrar nasır oluşumu engelleniyor.

Deri Deformasyon, Sertleşme ve Kalınlaşma Bakımları
Özellikle ayak tabanında, uygunsuz basınç dağılımı, baskı ve sürtünme nedeniyle oluşan sertleşme ve kalınlaşmalar, ağrısız, acısız şekilde özel bir cihaz yardımı ile inceltiliyor. Tekrar oluşmasını engellemek için ise bası giderici destek malzemesi kullanılıyor. Ciltteki ölü tabakalar temizlenerek uygun ürünlerle bakım yapılıyor. Düzenli bakım ile cilt canlı, pürüzsüz ve ince hale getirilebiliyor.

Çatlak Topuk Bakımları
Düzenli olarak derinin inceltilmesi ve yağlı kremlerle uygun bakım yapılması ile topuk çatlakları gideriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir