2

Herhangi bir ekleminizde geçmeyen ağrı şişlik olduğunda ne yapmalı?

Travma sonrası iyileşmeyen eklem rahatsızlıklarında ne yapmalı?

Sebebi belirli aşikâr bir kaza sonrası, spor yaralanması sonrası eklem sorunu olduğunda işler kolay olmakla birlikte sinsi ek hastalık bulunan durumlarda çözüme ulaşmak zorlaşmaktadır tedavi süreleri uzamaktadır.

Ek sinsi rahatsızlıklar ekarte edilmeden yapılacak cerrahi müdahaleler gereksiz, zaman kaybı, hastayı yaralayıcı olabilmekte ya da sonuç alınamamaktadır yapılması gereken hastanın fizik muayenesini iyi yapmanın yanında genel değerlendirme kriterleri oluşturmaktır.

Ekarte edilmesi gereken durumlar kişide öteden beri olup gizli kalmış metabolik, enfeksiyon ve romatolojik sorunlardır. Basitçe travmayı, yaralanmayı tarif etmek, buna göre tedavi vermek iyileşme için yeterli değildir,

DİKKAT!

Ürik asit metabolizması gözden geçirilmeli,
Enfeksiyon tetkikleri gözden geçirilmeli
Behçet hastalığı olup olmadığı değerlendirilmeli
Septik süreçler gözden geçirilmeli
Herediter amiloidozis süreçleri gözden geçirilmeli
Metabolik, malapsorpsiyon içeren; özellikle yağ sindirim sorunu ve d-vitamini eksikliği ile giden durumlar ekarte edilmelidir. Böylesine derinlemesine ve geniş bakış açısı tıbbi bir tecrübe ,zaman ayırma , ciddi anamnez, fizik muayene ve tetkik değerlendirmesi gerektiren bir süreçtir.
Özel Esha Cerrahi Tıp Merkezinde cerrahi ve dahili değerlendirmelerimizi bu kriterlere göre standartlaştırarak yaptığımız çalışmalarda gerek teşhis, gerekse tedavi süreçlerinde cerrahi müdahalenin yerini ,zamanını doğru tayin ederek iyileşme sürelerinde anlamlı bir kısalma olduğunu tespit etmiş bulunmaktayız. fırsat siteleri

Op. Dr. Ertuğrul Demirpehlivan

Uzm. Dr. Abdülkadir Geylani Şahan

2 thoughts on “Monoartrit Nedir? Tedavisi Nasıl Olmalı?”

  1. monoartrit hastası arkadaşım var crp si 42 ye çıkmış. çok ağrısı var. kortizon ilaçlarının yan etkileri yüzünden endişeli. acaba bu hastalığın tamamen geçmesini sağlayabiliyormusunuz? dünyada bu rahatsızlığı tammaen yok edecek ülke var mı. cevabınız için şimdiden teşekkürlerŞimdi ağzrıları kalçalarının ikiyanında kuyruk sokmunda düştü aürılar daha da dayanımaz oldu. ağrıları gece çok fazla oluyor. başka yerlerinde de zaman zaman ağrısı oluyor. tetkikler hep yapılıyor ama dr. u tıbbın çaresiz kaldığı nktadayız demiş. Lütfen açıklayıcı bir cevap bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir