Beslenme ve Diyetetik

Kurumumuzdaki diyetisyen ile sağlıklı kilo alma ve kilo verme uygulanmaktadır. Beslenmenin bilimsel tarafını öğrenmenizde yardımcı oluyoruz.

Beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında hizmet vermektedir. Bu esnada hastaları iyileştirmek ve sağlık standartlarını yükseltmek amacıyla, hem sosyal hem psikolojik durumlarını değerlendirerek hastalık durumuna özel diyetler sunar.

 • Gut hastalığı ve protein sınırlaması,
 • Karaciğer yağlanması
 • Abdominal obezite
 • Diyabet hastalığı ve buna bağlı aşırı kilo,
 • Hareketsizlik, stres, hipertansiyon
 • Kronik/akut böbrek yetmezliği
 • Uyku apnesi
 • Gluten enteropatisi(çölyak), primer/sekonder laktoz intoleransı gibi besin alerji ve hassasiyetleri,
 • Kalp yetmezliği gibi pek çok hastalık dahiliyenin kontrolüne ek olarak beslenmeye bağlı olarak tedavi edileceğinden diyetisyen kontrolü şarttır.

Bu amaçla hastalarımıza;

 1. Uygun muayene süresi ayrılmaktadır.
 2. İleri laboratuvar tetkikleri, diğer branşların konsültasyonlarına bağlı hareket edilir.
 3. Kişinin hayat öyküsü dinlenir.
 4. Yaşa, cinsiyete bağlı plan oluşturulur.
 5. Vücut boy ve kilo değerlendirilmesi yapılır.
 6. Daha önce geçirmiş olduğu hastalıklar değerlendirilir.
 7. Sosyal yaşantısı, alışkanlıkları, sabah yatış-kalkış saatleri vb. durumları birlikte değerlendirilir.
 8. Bu süreçte uygulanan ilaç ve/veya fizik tedaviye ek olarak diyet tedavisi uygulanır.

Hastalıklara bağlı tedaviye ek olarak;

 1. Çocukluk ve ergenlik çağındaki kişilerde büyüme ve gelişme ön planda olacağından buna uygun beslenme planı oluşturulur. Bilinçsiz yapılan diyetler her yaştan insanın sağlığını bozar. Ancak büyüme ve gelişmesi devam eden çocuk ve gençlerin ihtiyaç duyduğu besin gruplarından mahrum bırakmak, gelişim geriliği başta olmak üzere sayısız soruna davetiye çıkarır. Sağlıklı çocuk yetiştirmek adına iştahsızlık, şişmanlık veya herhangi kalıtsal hastalık durumlarında doktor kontrolünde diyetisyen tedavisi görmek çocuğunuzu olası hastalıklardan ve sağlık sorunlarından koruyacaktır.
 2. Hamilelik süresince alınması gereken kilolar hamileliğin başlangıcındaki anne adayların beden kitle indeksi ile bağlantılıdır. Buna bağlı olarak hamilelik süresince alınması beklenen ideal kiloya bağlı beslenme planı oluşturulur. Aynı zamanda kişinin normalden çok kilo alınmamasını sağlarken de bebeğin ihtiyacı olan vitamin ve mineral kontrolü sağlanır. Bu noktada diyetisyen kadın doğum polikliniğiyle doğrudan iletişim halindedir.