Bazı kadınların genital bölgesindegenellikle doğumla meydana gelen şekil bozukluğu veya doğuştan gelen anormal yapısından kaynaklanan görüntünün ve fonksiyonel bozukluğunun giderilmesi amacıyla yapılan estetik müdahalelere, vajina estetiği adı verilir.

Vajina estetiği, günümüzde yaygın olarak uygulanan vulva ve vajinanın görüntüsünü onaran bir işlemdir. Ancak vajina görüntüsünün yanı sıra, vajinanın elastik özelliğini kaybetmesinden kaynaklanan, cinsel ilişkiden zevk alamama durumları da vajina estetiği operasyonları sayesinde -giderilmektedir.

vajina-daraltma- Vajina Estetiği

Vajina yapısından kaynaklanan tüm sorunlar, özellikle psikolojik olarak kadınların hayat standartlarını doğrudan etkilemektedir. Kadının cinsel kimliğinin zayıflaması, özgüven eksiliği ve cinsel işlev bozuklukları ile beraber ortaya çıkan bu sorunlar, vajina estetiği sayesinde hem fiziksel, hem de psikolojik olarak tedavi imkânı sunmaktadır.

Aşağıdaki formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz;

Vajina daraltma operasyonu kimlere uygulanabilir?

Vajina daraltma operasyonları iki farklı hasta grubuna uygulanabilir.

Bunlardan ilki; doğum kesisinin hatalı uygulanması ve iyileşmemesi sebebiyle ortaya çıkan görsel ve fonksiyonel sebepler dolayısıyla vajina daraltma operasyonuna başvuran hasta grubudur.

Bu hasta grubunda estetik kaygılar ve cinsel açıdan yaşanan problemler mevcuttur.

İkinci hasta grubunda ise, vajina doğumsal sebeplerle ya da yapısal sebeplerle geniştir. Bu sebeple de cinsel açıdan çeşitli problemler ortaya çıkmaktadır. Estetik kaygı da mevcuttur. İki hasta grubunda da vajina daraltma operasyonu oldukça başarılı şekilde uygulanmaktadır.

Vajinoplasti yani vajinayı daraltma ameliyatları çoğunlukla:

· bir ya da birden fazla normal doğum yapmış kadınlara,

· müdahaleli zor doğum yapmış kadınlara,

· iri bebek doğurma öyküsü olan kadınlara uygulanmaktadır.

· henüz doğum yapmamış ancak doğumsal olarak vajinası geniş olan kadınlara da uygulanabilir.

Vajina genişliği sorunu genellikle:

· penisi kavrayamama,

· erkek cinsel organı hissedememe,

· cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan bolluk hissi

· hava çıkarma sesi gibi şikayetlere yol açar.

Vajina daraltma operasyonundaki esas amaç, vajinanın bol olan bölümünün cerrahi girişimle daraltılmasıdır. Bu amaçla, vajinanın altında bulunan bağ ve kas dokusu sıkıştırılır. Yaşı ilerlemiş olan kadınların ile kas ve bağ dokusu biraz daha zayıflamıştır. Bu sebeple de idrar kaçırma ya da rahim sarkması gibi sorunlar görülebilir. Bu gibi durumlarda ise kadınlarda vajinanın ön ve arka duvarında cerrahi girişimlerle düzeltme operasyonu uygulanır. Bu sayede idrar torbası ve bağırsağın vajen duvarına doğru bombeleşme problemi düzeltilmiş olur. Bu girişim lokal ya da genel anestezi ile uygulanabilir.

Vajen estetik operasyonların en yaygın olarak yapılanları ise:

· Labioplasti: İç dudakların estetiği,

· Vajinoplasti: Vajinanın daraltılma operasyonu

· Perineoplasti: doğum kesisinin düzeltilmesi

· Kızlık zarının dikilmesidir.

Vajina yenileme ameliyatının riskleri nelerdir?
Vajina yenileme operasyonları, alanında uzman ve deneyimli cerrahlar tarafından uygulanmalıdır.

Bunun dışında gene ameliyata özgü riskler mevcuttur. Bu riskler; kanama ve enfeksiyondur. Ancak deneyimli ellerde bu riskler minimal oranda tutulur.

Vajinal estetik neden uygulanır?
Kadınlarda doğum yaptıktan sonra vajinada meydana gelen esneme yani genişleme sebebiyle
Kadınların bazılarında doğumsal olarak küçük dudakların asimetrisi birbirinden farklı ise estetik operasyon yapılabilir.

Dış dudaklar oldukça büyük ise operasyon yapılabilir.

Yapılan zor doğumlar ve vajina dışına yapılan kesi nedeniyle, cinsel ilişkide sorunlar yaşanıyorsa, estetik operasyon yapılabilir.

İdrar kesesi ve rektumun anüsten önce son alanlarında sarkma mevcut ise, cinsel işlev sorunları ve idrar kaçırma problemleri meydana gelebilir. Bu sebeple de rahim sarkması söz konusu olabilir. Bu gibi sorunlar dolayısı ile vajinaya estetik uygulanabilir.

Vajina bölgesinde niçin bozukluklar meydana gelir?
· Doğuma bağlı travmalar sebebiyle

· Genetik etkenler sebebiyle

· Çok sayıda doğum yapmış olmak sebebiyle

· Yaşın ilerlemesi sebebiyle

· Doğum aşamasında oluşan yırtıklar nedeniyle.

Labioplasti- Küçük Dudak Estetiği
Bazı durumlarda, cinsel organa ait bir parça olan küçük dudaklar uzun ve büyüktür. Özellikle zayıf olan kadınlarda bu durum daha çok göze çarpar. Dar pantolon ve mayodan görülebilen dudaklar, kadının kıyafet ve giysi tercihlerinin kısıtlanmasına yol açar. Labioplasti, sayesinde uygulanan başarılı vajina estetiği de bu sorunları giderir.

Randevu ve Sorularınız için        444 9 149